KNIHY PRO ZLEPŠENÍ ANGLIČTINY

Má první kniha v angličtině, kterou jsem přečetla od začátku až do konce, byla The Fault in Our Stars (Hvězdy nám nepřály) od John Green. Předtím jsem se mohla snažit, jak jsem chtěla, ale ani za boha se mi nedařilo se dostat přes prvních třicet stran jakékoliv anglické knihy, kterou přede mě položili.

Od té doby se hodně změnilo. Odjela jsem do Skotska studovat na univerzitu (shodou náhod studuji anglickou literaturu, takže číst skutečně musím) a anglická četba se stala součástí mého každodenního života. Naopak si už ani nevzpomínám, kdy jsem naposledny přečetla českou knihu. Pokud jsem se dokázala prokousnat přes počáteční nesnáze já, tak vy také. Možná že ne s první anglickou knihou, která vám padne do ruky; a ani s pátou, jako se to stalo v mém případě; ale nevdzávejte to. Ona se jednoho dne objeví. Třeba právě na tomto seznamu:

The Fault in Our Stars, John Green (Hvězdy nám nepřály) - Hořkosladký příběh první lásky mezi dvěmi mladými protagonisty, nevyhnutelně poznamenaný jejich smrtelnou nemocí, mě vtáhnul do děje natolik, že jsem přestala vnímat, v jakém jazyce to čtu.

The Old Man and the Sea, Ernest Hemingway (Stařec a moře) - Kniha, která vyhrála Pulitzerovu cenu, může mít místy lehce těžší angličtinu, na druhou stranu je ale krátká. Navíc příběh starého rybáře, který uloví největší rybu svého života dokáže chytnout čtenáře za srdce a nedovolí ho pustit knihu do poslední strany.

The Rosie Project, Graeme Simsion (Projekt manželka) - Pokud vás baví seriál Teorie Velkého Třesku a obzvláště postava Sheldona, tak je pro vás tato kniha jako dělaná. Don, hlavní hrdina knihy, trpí Aspergerovým syndromem, což se projevuje skrz jeho komunikační problém s lidmi a všeobecně nesnáz se socializovat. Se svým vysokým IQ se však rozhodne, že pomocí jednoduchého dotazníku si najde svou druhou polivčku. Potom ale pozná Rosie, která se vymyká všem testům i předokladům.

The Little Prince, Antoine de Saint-Exupéry (Malý Princ) - Kouzelný příběh zahořklého ztroskotaného pilota, který narazí na toho nejméně pravděpodobného človíčka v neobydlené poušti je určen jak pro dospělé, tak pro děti a proto má velice jednoduchou angličtinu. Mimochodem, pokud hledáte knihu na čtení ve francouzštině, Le Petit Prince je skvělá volba!

Gone Girl, Gillian Flynn(Zmizelá) - Autorka tohoto bestselleru používá velice specifická slovíčka i vyjadřovací způsob, ovšem napínavost příběhu pomůže na tuto drobnost velice rychle zapomenout. Na konci už nemyslíte na anglická slovíčka, ale jestli Nick skutečně zabil svou manželku, nebo ne.

Harry Potter, J.K. Rowling - Pokud jste jako malí vyrostli na knihách brýlatého čaroděje a stále máte pro něj slabost, zkuste vyměnit známé stránky v češtině za anglickou verzi. Přestože mají knihy charakteristickou a ne vždy nejlehčí slovní zásobu, tím, že příběh znáte od zadu do předu se vám to bude číst mnohem snáz a naopak si budete moc i domýšlet význam slov. (podobně to můžete udělat u vašich dalších oblíbených knih z dětství případně teenage - příbězích, které umíte nazpaměť a stále na ně nedáte dopusti - Winnie the Pooh, Alice's Adventures in Wonderland, Hunger Games, Twillight...)

Nezapomeňte. I když budete mít pocit, že by to bylo o tolik snadnější přečíst si tu knihu v češtině, nevzdejte to. Protože ten pocit, kdy poprvé dočtete celý příběh v angličtině, je k nezaplacení!

P.S. Vykašlete se na překládní každého slovíčka, kterému nerozumíte. Pouze pokud se vyskytuje v knize na každé druhé nebo třetí stránce. Většina autorů používá určitý styl psaní i slovní zásobu. Já si pamatuji, že v knize The Fault in Our Stars jsem si vygooglila asi deset slovíček, které se objevovaly skutečně frekventovaně, a ten zbytek "jednorázových", kterým jsem nerozuměla, jsem neřešila. Akorát vás to zpomalí a odradí.

P.P.S. Stejně jako některé knihy mají jednoduchou angličtinu, jsou tu i takové, jejichž spisovatelé používají tak širokou slovní zásobu případně i místní dialekt, že není lehké se jimi prokousat. Vzpomínám si, že v mých anglických začátcích byly pro mě tvrdým oříškem klasiky tipu Jane Austen, Emily Brontë nebo Harper Lee. Postupně jsem se ale propracovala i k těmto velikánům.

10.06.2016