BIG LITTLE LIES (CZ)

Liane Moriarty

Další prosluněnný příběh na břehu Austrálie plný smrtících tajmeství z pera Liane Moriarty, který čtenáře snadno vtáhne, stejně jako začne nudit.

Liane Moriarty ve své nové knize Big Little Lies vykresluje zdánlivě ideální život perfektně vypadajících maminek, které hravě zvládají vozit své děti do školy a mít naklizené domácnosti. Za nalěštenými dveřmi se ale odehrává zdaleka jiná realita: výchova dítěte počatého během násilného sexu na jednu noc, žárlivost na bývalého manžela a jeho bezúhonné chování, nebo domácí násilí. Zdánlivě rozvětvený příběh drží pohromadě díky retrospektivnímu pohledu na dobu před vraždou. Moriarty, skoro až bolestivě, pomalu odkrývá tajemství v životech hlavních třech protagonistek a odhlauje promlčená každodenní tabu v lidských životech navenek dokonalých manželství.

A přesně ta nereálná vnější dokonalost a rozvleklost příběhu může čtenáře lehce odradit. Zvláště, pokud to není jeho první knihy od Liane Moriarty. Porovnáno s její bestsellerem Manželovo tajemství, Moriarty opět popisuje propojení životů třech hlavních ženských (bílých) protagonistek, všechny vypadající jako silné ženy schopné čelit všemu, s sebou si ovšem vláčící skryté nejistoty a hrozivá tajmeství. Příběhy každé hrdinky by vydaly na samostné knihy; a z pera Liane Moriarty by dozajista vznikly silný výsledky; ale vzájemným přerušováním jejich konečný dopad slábne. Celé vyvrcholení příběhu je proto z jednoho pohledu geniálně promyšlené vyuzlení, které ale ve stejnou chvíli může působit jako nereálná souhra náhod spíše než jako nevyřčené drama, které se odehrává v každé čtvrté domácnosti po celém světě.

Big Little Lies je brilantně napsaná kniha plná zvratů kritizující promlčená témata jako domácí násilí, šikanu, nebo fyzický vzhled žen. Ovšem nakombinováním všech těchto tabu dohromady, příběh snadno ztrácí na síle. Ve výsledku Moriarty donutí čtenáře se zamyslet, stejně jako zpochybnit realitu každodenního života žen v domácnostech.

16.5.2016